PDA

Zobacz pełną wersję : Ciąża na zwolnieniu

Nie zarejestrowany
19-06-07, 05:13
NIeprawda, że zasiłek chorobowy należy się kobiecie przez cały okres ciąży. Tylko do 182 dnia.

Nie zarejestrowany
01-07-07, 12:35
Zgadza sie i dlatego jesli przebywa sie na zwolnieniu w ciazy dluzej niz pol roku nalezy zlozyc odpowiedni wniosek do ZUS o przedluzenie swiadczen. Formularz taki otrzymalam u mnie w pracy w kadrach, jedna czesc wypelnila kadrowa, druga czesc lekarz, nastepnie panie z kadr wyslaly to do ZUS

Nie zarejestrowany
11-09-07, 13:35
Uważam że należy się małe sprostowanie do tekstu powyżej zwolnienie musi być dostarczone do odpowiedniej placówki zus w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia nie jak podano w ciągu 30. W razie przekroczenia terminu 7 dni od 8 dnia niezdolności do pracy do dnia złożenia zwolnienia będzie dokonane potrącenie za nieterminowe złożenie zwolnienia w wysokości 25%.Ta sama zasada ma miejsce w przypadku terminu jaki ma pracownica na dostarczenie zwolnienia do zakładu pracy. Proponuję zajrzeć do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2005 nr 31 , poz. 267; 2006 nr 221, poz. 1615, 2007 nr 115, poz. 792)

Nie zarejestrowany
09-10-07, 14:41
Nie otrzymuje się 100 procent pensji tylko 100 procent zasiłku chorobowego liczonego jako średnia z 12 miesięcy sprzed pójścia na chorobowe. Jeśli więc kobieta dostała podwyżkę przed zajściem w ciąże lub już w trakcie jej nie otrzyma równowartość pensji. Niestety....

Nie zarejestrowany
07-11-07, 19:02
Moi drodzy, uważam, że należy rozwinąć jeszcze ważny temet który jest pomijany. Jako osoba prowadząca własną działalność po urodzenia dziecka nie otrzymam 100% wynagrodzenia tak jak moje koleżanki, które pracują na etacie.
Moim zdaniem jest to niesprawiedliwość!!!! Moja Pracownica urodziła dziecko i będąc na macierzyńskim dostawała równowartość wynagrodzenia, ( około 1200 złotych ) a ja jako pracodawca dostane 500 zł od Zus-u!! O co tu chodzi do cholery ( przepraszam za słowo ale gotuje sie we mnie ). Zatrudniam 17 osób, płacę koszmarne pieniądze do Zus- u - bo wszyscy maja umowy, płacę podatki - wszystkie w terminie i co!? I guzik z tego mam, w kwietniu będę rodzić nie wiem jak sobie poradzę, jeżeli znacie jakiś sposób żeby mi pomóc to czekam. Będe zaglądać na stronę.

Nie zarejestrowany
26-11-07, 21:49
Jestem pracownikiem dydaktycznym uniwersytetu. Całe moje wynagrodzenie (etat, stażowe, nadgodziny, zlecone etc) jest opodatkowane składkami chorobowymi i wypadkowymi, płacę je od lat.
Na chorobowym okazało się, że należy mi się 100%, ale wynagrodzenia podstawowego, a nie średniej liczonej z wynagrodzenia oskładkowanego. Uniwersytet powołuje się na ustawę o Szkolnictwie Wyższym, ZUS umywa ręce (nie podlegam im???). A ja mam pytanie: gdzie są moje pieniądze, które ubezpieczałam płacąc składki chorobowe i wypadkowe? Dostaję 2 razy mniej pieniędzy niż zarabiałam przed ciążą. Czy ktoś wie do kogo mogę się zwrócić?

Nie zarejestrowany
27-12-07, 15:42
Kobieta, która wyczerpała zasiłek chorobowy 182 dni i nadal wymaga leczenia ze względu na zagrożoną ciążę ma prawo do zasilku rehabilitacyjnego.Prawo do tego zasilku przyznawane jest na okres do 12 miesięcy.Świadczenie rehabilitacyjne w czasie ciąży wynosi 100 % podstawy wymiaru.Do jego uzyskania potrzebne jest zgloszenie do ZUS na druku ZUS NP7 oraz zaświadcz. od pracodawcy na druku ZUS Z3a, zaswiadczenie od lekarza wydane na stosownym druku.Zgloszenie powinno nastąpić na 6 tygodni przed upływem zasilku chorobowego.

Nie zarejestrowany
05-06-08, 20:45
Podejrzewam, że nie tylko ja jestem w takiej sytuacji. Prowadzę jednoosobowa firmę od ponad dwóch lat. Teraz jestem w ciąży i lekarz prowadzący wypisał mi zwolnienie a to oznacza że przez jakiś czas moja firma nie będzie funkcjonować. Może i pogodziła bym się z tym ale fakt że ZUS za pierwszy miesiąc zwolnienia wypłacił mi 350 zł i z tego muszę oddać na składkę zdrowotną 209 zł przeraża mnie. Przecież nie małe pieniądze płaci się co miesiąc a i tak później z tego nic nie ma. Więc gdzie tu sprawiedliwość?!

Nie zarejestrowany
03-10-08, 21:33
Właśnie się dowiedziałam ze jestem w 3 tygodniu ciąży i pracuje na czas określony do 01.03.2009 i zastanawiam się czy powiedzieć szefowej ze jestem w ciąży (bo jestem juz w okresie ochronnym) czy jednak poczekac z tym do trzeciego miesiąca mojej ciąży. Błagam doradzcie bo nie wiem co robic

Nie zarejestrowany
12-10-08, 18:17
ja również miałam umowę na czas określony,w czasie ciąży maiłam problemy sporo byłam na zwolnieniu,po porodzie poszłam na macierzyński i na macierzyńskim skończyła mi sie umowa,nie została mi przedłuzona,miałam tylko powiedziane jak dziecko odchowam będzie w wieku przedszkolnym moge wrócic do pracy.Reszte macierzyńskiego wypłacił mi ZUS.Jestem szczęśliwą bezrobotna mamusią teraz rocznej córci.

Nie zarejestrowany
27-01-09, 13:09
Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć tej umowy do czasu porodu.

Nie zarejestrowany
28-04-09, 13:59
Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

Nie zarejestrowany
30-04-09, 19:17
niestety mam ten niekorzystny rodzaj umowy, który nie chroni kobiet w ciązy.jakby tego było mało musze przebywac na zwolnieniu lekarskim, i zastanawim się co dalej będzie, bowiem dziewczyna którą zastępuje ma wrócić w lipcu a termin mojego porodu to listopad. Obawiam sie że ZUS nie będzie wypałacał mi chorobowego w postaci 100% pensji, jestem załamana

Nie zarejestrowany
04-05-09, 21:56
".....tylko 100 procent zasiłku chorobowego liczonego jako średnia z 12 miesięcy sprzed pójścia na chorobowe." czy do średniej jest liczona premia ?

Nie zarejestrowany
08-05-09, 19:00
Prosze o pomoc prawna osoby które choć troche łapia te głupie przepisy. Jestem na zwolnieniu lekarskim-na etacie-i nie chodzę do pracy bo jestem w ciązy-nie koniecznie musze leżeć ale mam prowadzić oszczędny tryb życia/ Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą jako agent ubezpieczeniowy. Prowizje wpływaja różnie - czasami nie podpisuję żadnej umowy a mam jakiś niewielki dochód ( i tak wszystko idzie na zdrowotne do ZUS-U) Wnioski może podpisywać tylko agent z licencją-także ja będąc na zwolnieniu lekarskim nie mogę podpisywać takich wniosków-czy mam podpisać z jakimś wpółpracownikiem umowę zlecenie na czas zwolnienia-poród dopiero w grudniu i nie chcę zawieszac działalności bo to będzie nikorzystne finansowo-przepadną mi prowizje i portfel klientów na który ciężko pracowałam. Co mogę zrobić
podaję maila ania_prokopiuk@op.pl proszę o jakąś sensowną opinię :)

Nie zarejestrowany
12-05-09, 20:16
ja takze jestem zatrudniona na umowe o zastepstwo, jednak interpretacje tej sytuacji sa bardzo rozne Pracuje w szkole, umowa konczy mi sie z koncem roku szkolnego, a termin porodu przypada na listopad. Czy zatem jesli bede na L4 od okolic konca umowy bedzie mi przyslugiwal zasilek chorobowy i czy ew. do porodu? A czy mam prawo do urlopu macierzynskiego? Dziekuje za odpowiedzi.

Nie zarejestrowany
07-06-09, 22:11
witam,,,pomóżcie.leżałam w szpitalu...jestem w 6 tygodniu ciąży.już 2 tygodnie jestem na chorobowym,,,lekarz powiedział że mam być w domu i nie chodzić do pracy.słuszałam że przysługuje mi tylko 182 dni chorobowego....a co dalej>>>???co potem?czy można przeciągnąc chorobowe?

Nie zarejestrowany
20-06-09, 14:47
Witam!
nie ma sie co denerowowac, od 1 stycznia 2009 chorobowe trwa 270 dni.

Pozdrawiam!

Nie zarejestrowany
06-07-09, 09:18
Witam, mam pytanie bo nie wiem czy dobrez robie. Od 1 lipca dostałam umowę do 2012 roku a jestem obecnie w 10 tygodniu ciazy. Pracodawca o tym nie weim choc pewnie cos podejrzewa.... Chce iśc na L4 bo praca jest bardzo stresujaca i źle znosze stres ale nie wiem czy w ten sposób nie stracę jakis praw. Bardzo prosze o radę. Dziekuje i pozdrawiam

Nie zarejestrowany
17-07-09, 10:59
Mam pytanie. Pracuję w kuchni jako pomoc. jestem w 12 tygodniu ciąży. Praca jest ciężka wymaga znoszenia towaru do chłodni, pracy przy piecu konwekcyjno-parowym, pracy w temp ok 35 - 36 stopni, cały czas na nogach i w różnych godzinach pracy i dzienna norma godzin to 10, 12 14 a czasami i więcej. Od tej pory wiele prac nie wolno mi wykonywać i szef stwierdził ze powinnam iść już na zwolnienie bo po prostu się męczę w takich temperaturach samym staniem a co dopiero przy robieniu czegoś. a pracodawca nie może mi zmienić warunków pracy. Problerm polega na tym że lekarz który mnie prowadzi nie chce mi wystawić zwolnienia lekarskiego ponieważ ciąża przebiega prawidłowo i jest za wcześnie. co robić? proszę o pilną odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

Nie zarejestrowany
09-09-09, 00:56
Ja od 3.5 roku prowadzę dzialalność gospodarczą płacę wszystkie składki w terminie i planuję ciąże jak to jest z tym chorobowym od kiedy najlepiej iść? I co z macierzyńskim i wychowawczym czy się należy.Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję

Nie zarejestrowany
16-10-09, 17:29
ja pracuje w fffirmie kosmetycznej mam umowe co miesiąć jestem w 12tyg ciąży czy moge iść na zwolnienie

Nie zarejestrowany
21-10-09, 13:48
Dzisiaj moja mama była ZUS i się dowiedziała że zasiłek chorobowy w ciąży wynosi 270 dni.Też nie wiedziałam co dalej bo chorobowe pół roczne kończyłoby mi się 19 listopada a na 19 stycznia mam termin porodu.Teraz jestem spokojna jakby co to zwale na ZUS.

Nie zarejestrowany
03-11-09, 12:26
poszłam w 34 tygodniu ciązy na zwolnienie powinnam dostac 100% zasiłku a dostałam połowe dlaczego skoro jestem zatrudniona na cały etat . wiem ze pierwsze 33 dni placi pracodawca a potem zus, zwolnienie miałam rozłorzone od 25.09.2009 do 20.10.2009 ( w tym do 5.10.2009r zaplacił mi pracodawca bo to była reszta z tych 33 dni)a potem przyniosłam od 21.10.2009 do 11.11.2009 zasiłek dostałam za okres od 6.10.2009r do 20.10.2009 r czy to mozliwe ze za nastepne zwolnienie dostane pieniądze w przyszłym miesiącu za te dni z pazdziernika bo nie rozumiem

Nie zarejestrowany
03-11-09, 15:41
Witam
mam pytanie za dwa tygodnie 18 listopada 2009 kończy mi się 182-gi dzień zwolnienia lekarskiego na problemy z kręgosłupem a właśnie okazało się że jestem w 4-tym tygodniu ciąży i co ja mam teraz zrobić?
Bo słyszałam że 6 tygodni przed upływem zwolnienia trzeba złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny no ale w moim przypadku to już za późno.
Proszę o poradę

Nie zarejestrowany
17-11-09, 12:18
jestem w ciąży 13 tydz jestem na zwolnieniu ale pierwszy miesiąc płaci pracodawca. Jeśli mam brutto 1300 zł. ile dostane wynagrodzenia od pracodawcy ??? proszę pomóżcie

Nie zarejestrowany
22-12-09, 17:35
proszę Was o pomoc bo nie wiem co mam robić mam umowe o zastępstwo która wygasa z końcem grudnia jestem obecnie w 25 tygodniu ciąży na zwolnieniu lekarskim.i mam pytanie czy ktoś będzie mi płacił jakieś piniądze za zwolnienie po wygaśnięciu umowy prosze o odpowiedż

renatastrzyzewska
22-01-10, 01:01
Moja córeczka ma 17 miesięcy a ja jestem na wychowawczym no i jestem w 2 miesiącu ciąży ... nie wiem czy mogę iść na zwolnienie jak jestem na wychowawczym ... a umowę mam do końca marca. Nie wiem jak to jest w tym przypadku z tymi formalnościami!!!!

Nie zarejestrowany
02-02-10, 10:18
jestem na zolnieniu lekarskimod 28 12 2009 jest to spowodowane ciaza 31 01 2010 minelo 33 dni zwolnienia a ja nie dostalam jeszce zadnych pieniedzy od pracodawcy czy powinnam je juz dostac jezeli wczesniej otrzymywalam wynagrodzenie za wykonana prace ostatniego kazdego miesiaca

Nie zarejestrowany
19-03-10, 14:13
hej jestem na zwolnieniu już od 24-08-2009na kręgosub byłam do 23-02-2010 miałam wracac do pracy a zaszłam w ciążę i mam problem bo plamiłam i jestem w 7 tyg i znów jestem na zwolnieniu to jak 100 procent mi płacić będą

Nie zarejestrowany
08-04-10, 15:45
to moja pierwsza ciążą i nie zbytnio rozumiem to cał prawo, każdy mówi co innego. w takim razie proszę o pomoc: mam umowę do 30.04.2010r i w tym czasie mam urodzić dokładnie 24.09.2010, chciałabym wiedzieć co mi przysługuje, gdyż umowy napewno nie będę miała przedłużonej. jakieś zasiłki czy urlopy, w jakich kwotach, czy zostanę bez srodków do życia?
proszę o odpoiedź.

Nie zarejestrowany
15-04-10, 21:45
Prowadze firmę a nie zakład opieki na cięzarnymi babami

Nie zarejestrowany
07-05-10, 18:20
pracowałam rok w firmie kosmetycznej agenci po roku przeszłam do drogiej agenci i pracowałam tam 20 dni dowiedziałam się że jestem w ciazy i poszłam na zwolnienie w pażdzierniku 2010 i do tej pory nie mam kasy poniewaz trwa postępowanie bo z firmy nie przesłali dolumentu i jak tu spokojnie rodzic prosze o pomoc

Nie zarejestrowany
12-05-10, 11:56
Pana Matka też była kiedyś 'ciężarną babą' jak Pan to zgrabnie ujął i pewnie gdyby wiedziała że wyda na świat takiego osobnika to by się 5 razy zastanowiła. Serdecznie pozdrawiam i życzę samego szczęścia w życiu!!!

Nie zarejestrowany
12-05-10, 17:04
A inna baba co Ci pępek wiązała pewnie też zastanowiła by się kilka razy czy to zrobić gdyby wiedziała, że taki cham z Ciebie wyrośnie.

Nie zarejestrowany
18-05-10, 16:10
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim (ciąża) będę objęta podwyżka jaką zostają objęci pracownicy mojej firmy?

Nie zarejestrowany
10-06-10, 07:46
Zapomnij o podwyżce. Jestem na L4 od 19 października( 4TYDZIEŃ CIĄŻY)
MAM UMOWĘ NA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ. COŚ W STYLU 1312ZŁ BRUTTO W PRACY JEST TO 980ZŁ NA RĘKĘ A NA ZWOLNIENIU DOSTAJĘ 863ZŁ JAK MIESIĄC MA 30DNI, A JAK 31 906ZŁ WYJĄTKIEM BYŁ LUTY 780ZŁ I DODADAM, ŻE W TEJ FIRMIE ZANIM ZAWSZŁAM W CIĄŻE PRACOWAŁAM 2 LATA. DUŻO ZABIERA PODATEK BO MUSZĄ NALICZAĆ W ZUS USTAWOWE 19% OD KAŻDEGO ZWOLNIENIA. ALE PODOBNO CZĘŚĆ TEGO PODATKU JEST DO ZWROTU, ALE NIE NALEŻY SIĘ SPODZIEWCAĆ KOKOSÓW Z TEGO CO LICZYŁAM W KOLEKTORZE PIT

Nie zarejestrowany
10-06-10, 08:00
pieniądze z zus jak w moim przypadku wpływają mi na konto następnego dnia kiedy kończy mi się zwolnienie na początku dostawałam pocztą ale to była masakra 2tygodnie czekałam na kasę bo poczta przetrzymywała raz nawet usłyszałam tłumaczenie że muszą pierw dać emeytury! Karygodne. Babcie pchają kasę w skarpetki a nam brakowało na opłaty i tak oto założyłam konto i jestem w pełni zadowolona. Ja dostaję je na 4 tyg. zastanawiam się czy nie można na pełny miesiąc, tylko pewnie lekarz chytry jakby dawał mi na 5 tyg a nie na 4tyg jak daje to co 4 wizyta przepadałaby mu i kasz mialby mniej!

Nie zarejestrowany
23-06-10, 11:36
Ja byłam na zwolnieniu całą ciąże i miałam cały czas zasiłek chorobowy w wysokości 100% mojej pensji więc nie wiem co za 182 dni:/

Nie zarejestrowany
20-07-10, 14:46
a czy ktoś próbował może podwyższać sobie ostatniego miesiąca przed porodem składki?? mam na myśli wyrok z kwietnia 2010

Nie zarejestrowany
29-07-10, 00:08
mam wazne i pilne pytanie!!! a mianowicie pracuje przez agencje pracy tymczasowej i umowe mam przedłuzana co tydzien,tak wogole jestem w 24 tygodniu ciazy i wiem ze za tydzien juz nie przedłuza mi umowy wiec zastanawiam sie czy warto wziasc zwolnienie juz do konca ciazy tylko nie wiem jak to jest...wiem ze umowa wygasnie z upływem terminu a pozniej zus bedzie mi płacił? hm ale czy na pewno bede mogła przejść na zus a i ile mi beda płacic? w tym roku mam przepracowane tylko 2 miesiace a pozostały czas byłam na kuroniówce wiec ile moge sie spodziewac pieniedzy z zusu?moze ktos wie od czego uzależniona jest kwota wypłaty przez zus za zwolnienie chorobowe?prosze o odpowiedz,z góry bardzo dziekuje!

Nie zarejestrowany
17-08-10, 20:25
Od 13 września miałam rozpocząć pracę na zastępstwo za kobietkę, która jest w ciąży, ma termin porodu wyznaczony na listopad, ale jest to ciąża zagrożona i dziewczyna postanowiła, że po kolejnej wizycie u ginekologa - 10 września, pójdzie na zwolnienie lekarskie do końca ciąży! miałam rozpocząć pracę następnego dnia, ale p. kadrowa stwierdziła, że nie możne mnie zatrudnić, bo muszę odczekać 34 dni żeby zwolnienie lekarskie się uprawomocniło...jest to dla mnie nielogiczne! proszę o pomoc prawna!

Nie zarejestrowany
18-08-10, 21:21
Dziewczyny mam pytanie. Pracowalam jako pracownik tymczasowy na 3/4 etatu. Chorowalam 3 miesiace poczym po trzech miesiacach mialam wrocic do pracy ale dowiedzialam sie,ze jestem w ciazy i zanioslam zwolnienie do pracy. Zaklad powiedzial,ze bedzie mi placil do koca umoey i ze nie maja obowiazku mi jej przedluzyc i ze od tej pory bedzie mi placil zus. I mam teraz pytanie... moje wynagrodzenie wynosilo od 1400 do 1700 zl za 160 godzin i zastanawia mnie to czy bede dostawala 100% tej wyplaty czy zus sam mi naliczy jakas stawke.Pytam bo teraz dostalam jeszcze ostatnia wyplate z zakladu 1700zl i 7 dni pozniej nzus mi przelal 810 zl i nie rozumiem tego.

Nie zarejestrowany
16-09-10, 10:12
Jestem na L4 od 27/07/2010 i od tamtego czasu otrzymuję zasiłek 80% a powinnam otrzymywać 100%, jak to jest naprawdę???

Nie zarejestrowany
02-10-10, 14:59
Umowa na zastępstwo kończy mi się w grudniu. Jeśli pójdę w między czasie na zwolnienie to czy będzie mi się należeć pensja z ZUS_u i w jakiej to jest ustalonej kwocie. Co będzie kiedy już urodzę. Jakie zasiłki mi przysługują? Co z macierzyńskim i tzw. kuroniówką?

Nie zarejestrowany
13-10-10, 14:06
jestem w ciazy mam umowe na czas nieokreslony ale moja praca za nie caly miesiac ulega likwidacji czy ja w takim wypadku moge isc na zwolnienie lekarskie od ginekologa od samego poczatku poki mam prace i czy pozniej automatycznie nie bedzie mi sie nalezal maciezynski bo teraz wykorzystamten caly urlop

Nie zarejestrowany
17-10-10, 16:28
od maja b.r.mam pełną pensję100% bo wcześniej miałam tylko80% wynagrodzenia na akord. od 27 września jestem na L4.Słyszałam że jest liczona średnia z 12 miesięcy.Za 4 dni chorobowego dostałam 318,50! Boję się mojej wypłaty

Nie zarejestrowany
20-12-10, 19:54
hej,jestem w 4 mies ciąży ,czuję się świetnie ,nie mam żadnych problemów z wykonywaniem mojej pracy a jednak szef wręcz zmusza mnie żebym szła na L4.co robić

Nie zarejestrowany
03-03-11, 17:20
Jestem w czwartym miesiącu ciąży czuję się nieźle ale moja praca wymaga długich godzin za kierownicą lub za biurkiem a w dodatku stressss,chciałabym pójść na zwolnienie.mam zatrudnienie w jednej firmie na cały etat,umowę na czas nieokreślony od września 2010 a w drugiej firmie od stycznia tego roku też na czas nieokreślony i pełny etat.Czy w takim razie przysługuje mi "podwójna wypłata" z ZUSu i czy okres zatrudnienia ma jakieś znaczenie? :?:

Nie zarejestrowany
05-03-11, 09:11
witam
jestem w ciąży 3 miesiąca na zwolnieniu lekarskim jestem od 24 stycznia 2011 gdyż ciąża jest zagrożona , pracowałam za najniższą krajową 2 lata , zwolnienie lekarskie wypłacała mi szefowa do 25 lutego i w tym rzecz że obliczone mam zle chorobowe chyba bo za 25 dni policzyła mi 889,96 zł moim zdaniem coś za mało i biorąc po uwagę to ze srednia liczy sie z 12 miesięcy i podciąga pod 1386 najniższą nowo obowiązująca składkę to na wypłate powinam dostac wiecej a nie 849,42 prosze o obliczenie dokładnie tego bo moze sie myle ale cos moja szefowa kombinuje ratujcie Plis :(

admin
30-08-11, 17:19
Witaj, tu co prawda nie mamy prawnika ale możesz zapytać naszego eksperta na forum www.mjakmama24.pl (http://www.mjakmama24.pl)