PDA

Zobacz pełną wersję : Ciąża u kobiet z padaczką

Nie zarejestrowany
04-02-07, 11:43
hej ciekawi mnie co jesli to ojciec planowanego dzidziusia ma padaczke? czy to prawda ze ryzyko tego ze malec bedzie ja mial jest male? - tak mowil mi lekarz.

Nie zarejestrowany
28-09-07, 14:45
Mam padaczkę od 15 roku życia a obecnie mam 28 lat urodziłam juz syna w okresie ciąży brałam najmniejszą dawkę leku i nie mialam atakow wszystko było dobrze (to była moja druga ciąża ) a pierwszą poroniłam kiedy zgłosiłam sie do lekarza wsumie dobrego zajmującego się ciążami powikłamymi powiedział mi że na 50/50 urodze zdrowe dziecko i zbytnio nie przejmował sie że skarzyłam się na bóle brzucha efekt -poronienie ,lekarz z CZMP kazdy wie co skrot oznacza nigdy tam juz nie pojde bo źle mnie potraktowano i moje nienarodzone dziecko .Ale można urodzic zdrowe dziecko dzieki lekarzom i samym sobie wiem coś o tym .

Nie zarejestrowany
11-11-07, 16:00
choruję na padaczkę praktycznie od zawsze kiedy miałam 7 lat to wyłanczałam sie kilka krotnie ale lekarz nic nie stwierdził.kiedy miałam 18 lat upadłam straciłam przytomność nie miałam drgawek.potem zdażały sie napady ale już z drgawkami.teraz mam 25 lat i bardzi chciałabym mieć dziecko ale niestety nie mogę mama zwiększoną dawke ale to nic mi nie pomaga.więc mój neurolog stwierdził iz trzeba zweryfikować lek i teraz biorę 2 różne leki tegretol i depakine.kiedy będzie odpowiedni moment aby zajść w ciąże ? pozdrawiam ANka2

Nie zarejestrowany
05-01-08, 12:54
. Ja mam 27 lat na padaczkę choruję od 14 r.ż wtedy miałam pierwszy atak. do tej pory miałam może około 15 ataków od czerwca jestem szczęśliwą mężatką i chcę mieć dziecko. Poszłam więc do Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego CMKP ul. Czerniakowska 231jest tam oddział patologii ciąży i pani dr J. Jędrzejczak, która pomogła mi zaplanować ciążę, a potem zajmie sie mną jak już będę w ciąży. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez kilka lat i biorę cały czas depakine do tej pory miałam dawkę 600ml dziennnie p doktor zmieniła mi na 500ml i dała kwas foliowy mam odstawić tabletki antykoncepcyjne i próbować zajść w ciążę, jak się nie uda to ma mi zmniejszyć dawkę do 300ml dziennie mam tą dobrą sytuację, że od dwóch lat nie mam napadu. także jhest szansa i nadzieja, gdy spytałam ją jakie jest ryzyko, że dziecko może być chore to powiedziała, że kilka procent, nie wiecej. Wieć kobiety w ciążyMOŻEMY BYĆ MATKAMI ZDROWYCH DZIECI

Nie zarejestrowany
25-03-08, 14:08
Ja choruję na padaczkę od 17 roku życia. W wieku 28 lat zaszłam w ciążę podczas której zażywałam Tegretol. Urodziłam zdrową córeczkę siłami natury. Wprawdzie dziecko dostało w 7 dniu życia lekkie drżenia nóżek które powtarzały się kilkakrotnie. Badanie EEG wyszło nieprawidłowo ale nie wymaga leczenia. Aktualnie córka ma 2,5 lat rozwija się bardzo dobrze. Mam nadzieje że nie zachoruje na padaczkę.
Dziewczyny głowa do góry, Wam też się uda. Pozdrawiam

Nie zarejestrowany
04-04-08, 19:05
a jaka dawke kwasu foliowego stosowałyscie przy ciazy? ja mam epi od 8roku zycia, biore lamotrygine i jestem w 6m-cu ciazy, martwie sie jak to sie wszystko skonczy

Nie zarejestrowany
07-06-08, 12:56
Ja mam padaczke od 3 lat,wykryta zreszta przypadkiem.Od pol roku staram sie o dziecko.biore tak jak ty lamotrygine 300mg dziennie.Od 3 miesiecy stosuje jedna tabletke kwasu foliowego(FOLIK)nie pamietam jaka tam jest dawka ale tak zalecil mi ginekolog wiec mu ufam.

Nie zarejestrowany
07-06-08, 12:59
Aha a najgorsze jest to ze matka mojego meza miala padaczke z drgawkami czyli najgorsza z postaci i neurolog powiedzial mi ze mamy 9% szans na to ze dziecko bedzie mialo padaczke.Niby niewiele ale troche sie juz martwie zeby tego cholerstwa nie przekazac dziecku.Poza tym odkad biore leki nie mam zadnych objawow.Dziekuje mojemu lekarzowi rodzinnemu ze wykryl to.Swiat wtedy stal sie piekniejszy a i komfort zycia znacznie sie poprawil.

Nie zarejestrowany
29-06-08, 19:14
moj maz ma epi od 6 lat i bierze leki depakine 500 i lamitrin 0,25. od prawie 3 lat nie ma atakow, a od 3 i pol jest ojcem zdrowego, slicznego chlopca, a teraz czekamy na narodziny drugiego potomka i nic mi nie wiadomo o tym, ze padaczka jest chorob a dziedziczna. dowiadywalam sie bardzo skrupulatnie czy dziecko moze odziedziczyc epi i kazdy lekarz u ktorego bylam, od neurologa po poloznika, wykluczyl owy fakt. poza tym, Jas w 9 miesiacu zycia mial robione EEG i wyszlo jak najbardziej prawidlowe bez jakichkolwiek odchylen. mam tez znajome mamy, ktore borykaja sie z epi i one rowniez urodzily zdrowe maluszki (oczywiscie ciaze byly planowane i prowadzone w odpowiedni sposob) DO DZIEŁA DROGIE PANIE. TO ŻE MACIE PADACZKE WCALE NIE OZNACZA, ZE NIE MACIE PRAWA DO MACIEŻYŃSTWA - 'wystarczy chciec, a chciec to moc" :)

Nie zarejestrowany
28-12-08, 21:18
ja biorę tegretol cr200, 2 razy dziennie po tabletce. leczę się juz ponad 15 lat. pierwsza ciąża była 10 lat temu. córka rozwija się bardzo dobrze, jest zdrowa, nic jej nie dolega
teraz będę starać się o drugie dziecko
tez mam wiele wątpliwości... ale wierzę że bedzie dobrze. jestem bez ataku juz prawie 3 lata
a wcześniej 5 lat do lekarza chodze raz na kilka lat ostatnio rok temu bylam... planuje mi lekarka zmniejszenie dawki leków, chyba sie na dniach wybiorę pozdrawiam

Nie zarejestrowany
15-02-09, 17:35
Witajcie nazywam się Ola i mam padaczke jestem w 6 mies. ciązy
Bardzo baliśmy sie z mezem tej ciazy ale po badaniach jakie przeszłam moja pani ginekolog powiedziała ze nie zagwarantuje mi zdrowego dziecka aczkolwiek ona była by skłonna do tej ciązy
Dalej się boje ze moj synek moze odziedziczyc to po mamie ale jestem dobrej mysli

Nie zarejestrowany
22-03-09, 12:39
Na padaczke choruje od 14 roku zycia.. Teraz mam 19 lat i ostatnio dowiedzialam sie ze jestem w 8 tyg. ciazy. przerazilam sie bo moj lekarz wczesniej mowil ze moja ciaza musi byc planowana.. Biore depakine chrono 300ml.Lekarz ktory mnie prowadzi podczas ciazy stwierdzil ze jestem stadium zagrozenia od 3-6%. Jestem dobrej mysli gdyz znajoma mojej mamy jest chora na epi i teraz jest w ciazy z 5 dzieckiem. To dopiero jest ryzyko.. Pozdrawiam i zycze aby wszystkie nasze bobaski urodzily sie zdrowe.

Nie zarejestrowany
13-04-09, 20:40
Ja ma padaczke od 15 roku zycia. Teraz mam 20lat, zawsze bralam depakine 1600 dziennie (800rano i 800 wieczorem). Gdy dowiedzialam sie ze jestem w ciazy byl juz 9 tydzien. Neurolog zmienil mi leki na Neurotop (600 rano i 750 wieczorem). Dostalam tez duuuuzo kwasu foliowego i innych witamin ( w sumie bralam jakies 6 tabletek dziennie ;/ ). Dzisiaj jest juz 32 tydzien. Dziecko jest zdrowe ma wszystko dobrze rozwiniete jedyne co jest zle to to, ze przy zmianie lekow utylam za duzo - przed ciaza 58 kilo a teraz juz 80 kilo. Chcem powiedziec wszystkim, ze padaczka to nie zadne "cholerstwo" ktore sie przekazuje lub nie. Wazne jest to , zeby dbac o siebie. Jesli ma sie "nabyta padaczke" to male jest prawdopodobienstwo ze ja przekazecie. A nawet jakby to co z tego? To normalna choroba nie umiera sie od niej!

Nie zarejestrowany
16-04-09, 01:05
mam 17 lat padaczke mam od 11 roku życia oczywiscie nie planuje jeszcze dziecka ale w przyszłosci bardzo bym je chciał miec dziecko. powieccie czy jest duże prawdopodobienstwo ze mooje dziecko bedzie miało padaczke jesli bede przyjmował regularnie leki miałem operacje 5 miesięcy temu ale ona niestetynie pomogła wręcz przeciwnie mam częsciej ataki i o wiele silniejsze. czy jest szansa że moje dziecko bedzie zdrowe .

Nie zarejestrowany
21-04-09, 18:36
Chrouję prawie 1o lat na padaczkę, ataki miałam zawsze w nocy z drgawkami i całkowitą utratą świadomości. Gdy brałam Lamitryn nic mi nie było. W pierwszej ciąży miałam dwa ataki, potem spokój 3 lata. Dziecko urodziło się zdrowe. Teraz jestem w drugiej ciązy, do lamitrynu mam dodane Relanium na noc ale dwa ataki sie zdarzyły. Boję sie co bedzie dalej. Nienawidzę tej choroby.

Nie zarejestrowany
04-05-09, 13:47
mam dwoje dzieci które urodziłam przed pojawieniem się pierwszego ataku mam padaczkę pourazową (ginekologicznie wszystko jest w porządku biorę lamitn 150mg na dobę)ciągle się zastanawiam co będzie jak zajdę w końcu tak wyczekiwaną ciąże?nienawidzę tej choroby

Nie zarejestrowany
12-05-09, 12:52
Witam, Mam 27 lat a padaczkę mam od jakiś 7 lat -pourazowa . Napady różnego rodzajubyły przez pierwsze 3 lata były non stop i brałam tabletki przez 4 lata, potem sama odstawiłam tabletki. Napady były coraz rzadsze w obecnej chwili mam napad 1-2 razy w roku. Planujemy miec dziecko i co mam zrobić?

Nie zarejestrowany
28-05-09, 20:52
jestem ania mma lat 25 chróje na padaczek i jestm w ciązy co robić

Nie zarejestrowany
11-06-09, 01:36
Witam!Mam 23 lata i poltorarocznego synka,zdrowego dzieki Bogu i oby tak zostalo.Choruje na padaczke od 14stego roku zycia.Jest to bardzo lagodny objaw,ale jednak..Mam tylko nadzieje,ze Moj synek nie bedzie mial tego schorzenia.Pozdrawiam wszystkie mamy i ....NAPRAWDE NIE BÓJCIE SIE,KAZDA MOZE BYC MATKĄ.....

Nie zarejestrowany
11-06-09, 22:54
jmam lat 25 choróje na padaczke i do jakiego lekarza mam się zgłosić żeby zaplanować ciąnze

Nie zarejestrowany
27-06-09, 00:39
od 20 lat choruje na padaczke a obecnie mam 33 .w czasie ciazy odstawilam leki ,amizepin i dipromal .Ciaza przebiegala prawidlowo bez ataku.PO URODZENIU OKOLO 2 TYG WRACALAM NA LEKI I WTEDY WYSTAPIL ATAK OBECNIE ATAKI WYSTEPUJA SPORADYCZNIE ALE NAJWAZNIEJSZE ZE DZIECI SA ZDROWE W WIEKU 9 I 6.PIERWSZA CIAZA BYLA Z WPADKI A DRUGA PLANOWANA ODWAGI I POWODZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie zarejestrowany
26-07-09, 15:25
ja tez choruje na padaczkę ale urodziłam wspaniałe, zdrowe dziecko. tylko ze w czasie ciąży odstawiłam lek dipromal choć lekarz kazała mi jedynie zmniejszyć dawkę potem dowiedziałam się ze lek mógł by zaszkodzić dziecku. teraz jestem szcześliwą matką trzynastolatki która słucha reggae. ale drugiej ciąży bym się bardzo bał.
bless ya! reggae ponad wszystko!

Nie zarejestrowany
27-08-09, 16:57
Hej.Choruje na padaczke od 12 roku zycia.Ale teraz mając 30 lat nie mialam juz 1,5 roku ani jednego ataku.Bardzo bym chciała miec dziecko.2 miesiące temu byłam w ciąży ale niestety w 6 tygodniu poroniłam.Wyniłam siebie że to moze przez to, ze mam padaczke i brałam zbyt dużo lekow.Chociaż moja neurolog mówiła ze mam wyniki dobre.Czy zna moze ktos dobrego lekarza,albo klinike gdzie by mi mogły doradzic,bo już 2 raz nie chce przechodzic przez to samo.Pozdrawiam

Nie zarejestrowany
21-09-09, 17:25
Mój mąż choruje na padaczke. U mojego 2letniego synka stwierdzono padaczke wyłączeniowa. Czy drugie dziecko tez bedzie chore? Czy sa mamy ktore urodziły zdrowe dzieci a mężowie są chorzy? Prosze o kontakt

Nie zarejestrowany
23-09-09, 16:33
Mam 29 lat od 15 roku życia choruję na padaczkę, jestem szczęśliwą mamą dwuletniego zdrowego łobuziaka :-)
Przed ciążą miałam 3 napady w życiu i to przy zmianie leków, a w samej ciąży miałam 6 moja lekarka rozkładała ręce i mowiła, że nie można nic zrobić, ze nie można zwiększyc leków więc zaczełam sama szukać pomocy i znalazłam ją, byłam w drugim trymestrze ciąży. Na internecie znalazłam Ogólnopolskie Centrum Padaczki dla Kobiet w Ciąży w Warszawie tel 022 584 12 90 wystraczy miec skierowanie od zwykłego lekarza rodzinnego. Mają zgłaszac sie tam kobiety planujące ciążę ja trafiłam późno ale pomoc tez dostałam. Przyjmuje tam dr Joanna Jedrzejczak (na internecie można znaleźć jej artykuły, bo zajmuje ona się typowo kobietami z padaczką w ciąży) Zwiększyła mi leki tak, ze nie mialam juz więcej napadów. Teraz planuję już drugie dziecko i jestem pod jej opieką i wierzę w to, że kolejną ciąże przejdę bez napadów :-) nie mam ich juz 2 i pól roku :-)

Nie zarejestrowany
27-09-09, 21:38
jestem ania mma lat 25 jestem chora na podaczką od lat 6 jestem zy pogdać to napiesz napiesz do na począt ania 807@buziaczek pl abo na moje ggg 9209344 abo zadzwon kom 51808082273 abo 515420174

Nie zarejestrowany
05-10-09, 13:20
Mam padaczke od prawie dwoch lat.Pierwszy atak dostalam w styczniu 2008r.Bardzo chcialam sie dowiedziec, czy sa jakies przeciwskazania, zeby zajsc w ciaze?! Ciagle biore leki Depakine chrono 500 2 tab na dzien.Lekarz neurolog powiedzial ze nie ma przeciwwskazan tylko przed planowana ciaza musze brac przez conajmniej 3 miesiace kwas foliowy natomiast pani ginekolog ze musze porobic wszystkie badania i poczekac pol roku.Wiec sama niewiem co o tym wszystkim myslec.A jeszcze chcialam sie dowiedziec czy ktos z forum miewa nocne ataki padaczki??bo ja mam tylko takie i zdarzaja mi sie tylko przez sen.Bardzo prosze o odpis, bo bardzo nam z mezem zalezy zeby miec drugiego brzdaca w domu pozdrawiam.

Nie zarejestrowany
26-10-09, 19:11
mam 22lata od 8roku życia cierpię na padaczkę,mam ataki nocne biorę dwa razy dziennie leki orfilil, tegretol,bardzo bym chciała zajść w ciąże lecz strasznie boję się że nasze dziecko odziedziczy po mnie chorobę lub coś mu będzie ,co mam robić doradzcię mi proszę

Nie zarejestrowany
30-10-09, 13:24
Wiesz co tyle co ja slyszalam to dziecko moze i nie musi odziedziczyc padaczki.Ja jestem od prawie miesiaca na tegretolu 200 i bardzo dobrze sie czuje,nawet przy zmianie lekow nie mialam zadnego ataku.tez bym bardzo chciala miec dziecko ale boje sie zkolei ze moze sie urodzic chore,ale moja lekarz ginekolog mowila mi ze juz prowadzila kobiety w ciazy ktore chorowaly na padaczke i wszystkie ciaze zakonczyly sie dobrze a dzieciaczki urodzily sie zdrowe.Prosze niech mi ktos napisze jakie leki przyjmowal w ciazy i czy dobrze sie czul.Pozdrawiam i czekam na odzew.

Nie zarejestrowany
10-11-09, 11:05
ja mam 19 lat tez sie boje od 5lat nie mam ataku. tez bardzo chce miec dziecko.

Nie zarejestrowany
19-11-09, 18:36
ja choruję już ponad 14-cie lat od około 8-u nie mam ataków a od 6-u jestem żoną i 4-y lata temu urodziłam synka pewnie że się bałam ale oszczędzałam się a przede wszystkim przygotowywałam się do tej ciąży i udało się urodziłam zdrowego pięknego 4-ro kilogramowego bobasa a teraz szykuję się do następnej ciąży i mam nadzieje że będzie to dziewczynka więc dziwczynki nie rozmyślajcie tylko posmakujcie jak to być mamą ba to właśnie jest najlepsze lekarstwo na naszą chorobę pozdrawiam i życzę powodzenia

Nie zarejestrowany
11-12-09, 15:42
witam , bylam w ciazy juz 2razyale poronilam zakazdym razem co mam robic ? bardzo pragne miec dziecko

Nie zarejestrowany
14-12-09, 14:06
Witam mam 32 lat,choruję na Zespół Willi-Pradera od 24 r.życia dostałam małe ataki padaczki:nie upadam,tylko chwilami nie wiem co się dzieje.Biorę Lamitrin.Moim problemem są częste infekcje gardła i wtedy częste ataki padaczki.Nie mam infekcji,nie ma ataków.Jestem uczulona na pencyliny,często jestem na antybiotykach które są mało skuteczne,lekarz leczy mnie na oślep.Nie robi mi żadnych badań.Nie wiem jak się leczyć-gdyby nie infekcje gardła,byłabym zdrowa.Zęby mam wyleczone.Może mi ktoś doradzi,co mam robić.

Nie zarejestrowany
18-12-09, 11:16
od kilku lat choruje na padaczke ale słaba zatko mam ataki nieupadam tylko mnie na sekude zamroczy biore leki ale chciałabym miec dziecko czy jest to mozliwe bo obawiam sie bardzo.

Nie zarejestrowany
18-12-09, 22:37
Mam 33 lata, od 19 lat choruję na padaczkę, biorę teraz Lamitrin 100-0-100, chciałabym już mieć dziecko, ale bardzo boję się wad wrodzonych jakie przy braniu lekarstw na padaczkę mogą wystąpić, mam tylko nadzieję, że będę miała zdrowe dzieci

Nie zarejestrowany
25-12-09, 14:20
Od 2 roku życia choruję na padaczke kiedy bylam mala praktycznie nie mialam atakow albo zdarzaly sie rzadko, teraz kiedy mam 18 lat i wraz z chlopakiem planujemy slub i dziecko ale boje sie ze dzidzius tez bedzie chory:(teraz przyjmuje Trileptal 600 i napady wystepuja rzadziej , ale jednak sa:(kiedy moge zajsc w ciaze ,:?Jakie jest prawdopodobienstwo ze moje malenstwo bedzie zdrowe?Prosze o rade..to moj e -mail asiek9797@interia.pl.

Nie zarejestrowany
29-12-09, 11:43
hej mam padaczke od dziecinstwa { pourazową) na poczadku mialam silne ataki bralam neotropil teraz biore lamitrin25mg nie mam juz zaszłam w ciaze wieku 21 urodzilam synka ktory odziedziczył padaczke ale nie załuje ze urodzilam mam spanialego synka mam nadzieje ze druga ciaza bedzie spokojniej przechodzic pozdrawiam i zycze przyszłam mamą powodzenia :)

Nie zarejestrowany
14-01-10, 21:22
Choruje na padaczkę od10 roku życia. Przed pierwszą ciążą kilka lat nie mniałam ataków natomniast w ciazy było ich bardzo dużo lekarz sugierował że było zagrożenie życia.Urodziłam zdrowego syna mimo tego że swoje wycierpiałam nie żałuję.Pragnę mięć drugiego dzidziusia bardzo się boję chciałabym uzyskać poradę dobrego neurologa.

Nie zarejestrowany
22-01-10, 11:24
Mialam jeden atak 5 lat temu i od tamtej pory przyjmuje lamotrix 100mg dziennie.Obecnie jestem w 8 tyg. ciazy i przyjmuje 0.8 mg kwasu foliowego dziennie.Chcialabym sie dowiedziec czy jest to dobra i wystarczajaca dawka.Pozdrawiam

Nie zarejestrowany
24-01-10, 18:00
mam 23 lata.choruję na epi od 5.5 lat. kiedy zaszłam w ciążę brałam tylko 2 razy po 100 tegretol. urodziłam zdrowego 5cio kg synka. teraz ma on 2.5 roku. Ostatnio zauważywam ze zawsze przed snem zadrży mu rączka, albo tak ze dwa razy ją wykręci do tyłu i zasypia. Czy to może być objaw padaczki? mój neurolog mój ze to takie wyładowania i że to moze byc zamało magnezu,... moze nie chce mnie straszyc, dopoki cos konkretnego sie nie dzieje. prosze o pomoc.

Nie zarejestrowany
02-02-10, 15:39
Witam, moja córeczka nie ma padaczki, ja również nie choruję a córcia przed snem też wygina się do tyłu szarpie bezwiednie rączką, myślę, że nie ma to nic wspólnego z chorobą więc głowa do góry :) pozdrawiam

Nie zarejestrowany
10-02-10, 13:07
Hej dziewczyny mam 18 lat na padaczke choruje od 2 roku życia..bardzo z chłopakiem chcemy miec dziecko..ale bardzo boje sie tej ciazy..:( boje sie ze dziecko moze miec padaczke..obecnie biore Trileptal 600 a ataki mam srednio 2 razy na miesiac...błagam poradzcie mi cos??????? czy jest jakas nadzieja ze dziecko urodzi sie zdrowe??jaki lek jest bezpieczny w trakcie ciazy????błagam niech mi ktos szybko poradzi:(

Nie zarejestrowany
17-02-10, 22:47
Bardzo pocieszyl mnie ten komentarz komentatora postu tej dziewczyny,ja padaczke mam od 24lat o dziecku mysle juz od 5 lat,poniewaz slyszalam,ze dzieci rodza sie bez konczyn po leku jaki biore(neurotop) lub z rozszczepiem kregoslupa,wiec troche sie waham ale dzieki sliczne

Nie zarejestrowany
01-03-10, 14:02
hej ja na padaczkę choruje od 12 lat, i własnie jestem w ciązy, dziecko jak wynika z badań jest zdrowe i rozwija się prawidłowo, mimo ze przyjmuje leki (kwas walproinowy') z ta róznica ze ja napady mam doś rzadko co 2-3 lata i w moim przypadku było możliwe ograniczenie dawki leku do minimum. W twoim przypadku jak masz tak czeste napady i choroba nie jest całkowicie pod kontrolą nie wiem czy bedzie możliwe zmniejszenie dawki leków, ale czytałam artukuł naukowy o tym ze jest mozliwe leczenie kilkoma róznymi lekami co pozwala na bezpieczne zmniejszenie dawki tych leków które najbardziej działaja teratogennie na płód. Spróbuj o tym porozmawiac ze swoim neurologiem, pamietaj o kwasie foliowym który w tym wypadku jest niezwykle ważny i nie wystarczy tu normalna dawka jaka biora zdrowe kobiety a 10x wyższa, najlepiej kupic taki kwas na trecepte wychodzi dużo taniej. Jestes dośc młoda zastanów sie czy naprawde jestes juz gotowa na macierzyństwo, czy nie wstrzymac sie z ta decyzja jeszcze kilka lat, ba sama choroba jest dla Ciebie dużym obciążeniem a ciąża stres nerwy poród no i zmeczenie moga przyczynic sie do wiekszej ilości napadów, a każdy napad to ryzyko uszkodzenie płodu lub niedotlenienia

Nie zarejestrowany
05-03-10, 21:57
Ewa wiesz co zmień może lekarza, neurotop to stary lek i ma sporo skutków ubocznych nie jest zalecany dla młodych kobiet. ja brałam go jako nastolatka a potem przeszłam na Lamitrin i nigdy bym już do neurotopu nie wróciła! już 2 lekarki powiedziły mi że Lamitrin (lamotrigina) jest najlepszy i można przy nim brać tabletki antykoncepcyjne jak i w miarę "bezpiecznie" zachodzić w ciążęi, nawet można karmić piersią :) pozdrawiam

Nie zarejestrowany
12-03-10, 20:56
Ja biorę neurotop od kilku lat i to dzięki niemu mam rzadkie ataki a nawet bardzo rzadkie (raz na dwa lata..czasami 2).jakiś czas temu urodziłam dziecko zdrowiutkie w pierwszej minucie dostała 10 pnk.cała ciąże czułam się doskonale..Kobietki głowa do góry..Ps.Padaczka jest dziedziczna ale tylko wtedy gdy macie ja od urodzenia a nie nabyłyście później,co nieznaczny ze dziecko będzie ja na pewno miało!!!Pozdrawiam

Nie zarejestrowany
12-03-10, 21:00
Ewa nie oszukujemy sie po kazdym leku może być wada ale moje dziecko jest dowodem ze tak nie musi byc!Trzeba brać tylko zwiększoną dawkę kwasu foliowego...Trzymam kciuki!!!

Nie zarejestrowany
09-04-10, 16:25
choruję na padaczke biorę lamitrin 100mg na dobe nie wiem czy mogę karmić piersią jestem w 25tyg ciąży.

Nie zarejestrowany
14-04-10, 13:32
Czesc! Jestem chora na padaczke od 8 lat, Ataki mialam rzadko, moze 4 zanim neurolog postanowil jakie leki i ile mam brac. Potem bylo ok.zero napadow, biore karbamazepina 150, tylko jedna wieczorem, pierwsza ciaze przechodzilam super, nic sie nie dzialo.Mam prawie czteroletniego synka, zdrowiuski i zdolny chlopaczek. Teraz jestem w 7 miesiacu ciazy i 2 tyg.temu mialam pierwszy atak, a w nocy dzis drugi, jestem zalamana, biore ta sama dawke co przypierwszej ciazy wiec nie rozumiem skad te napady, jaka przyczyna??? Czy moze byc to ze zmeczenia i tego ze majac juz jedno dziecko jest wiecej obowiazkow i zmartwien? Boje sie zwiekszyc dawke, ale´chyba nie bede miala wyjscia...Pomozcie:(

Nie zarejestrowany
04-05-10, 11:37
czesc choruje na padaczke od 2 roku zycia ataki mam raz lub 2 w miesiacu zazywam trileptal 600 i convulex 150.
Bardzo chciałabym urodzic zdrowe dziecko...czy jest jakas szansa na to?? I od czego to zależy??

Nie zarejestrowany
09-05-10, 13:58
czesc juz kiedys pisalam na forum,ale znowu postanowilam sie odezwac.Mianowicie tydzien temu dowiedzialam sie ze jestem w ciazy mam pewne obawy co do stanu zdrowia dziecka.Odwiedzilam juz mojego neurologa powiedzialam mu o ciazy ale lekow mi nie zmienil(a biore Tegretol200)jeszcze od zeszlego roku zaczelam zazywac kwas foliowy bo z mezem planowalismy dziecko.Pani ginekolog tylko mnie pochwalila ze jestem rozwazna pacjentka ze zaczelam wczesniej przyjmowac ten kwas w podwojnenj dawce.Prosze niech mi ktos napisze czy w ciazy bral Tegretol i jak maluszek urodzil sie zdrowy.Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Nie zarejestrowany
17-05-10, 22:47
Witam mam 25 lat od 17-go roku życia choruje na padaczkę, chcielibyśmy z mężem mieć dziecko i to jeszcze w tym roku przyjmuje kepprę i depakine czy ktoś przyjmuje takie leki?

Nie zarejestrowany
08-06-10, 14:44
Witam wszystkich! Mam 28lat a na epi choruję od 7 roku życia. Kiedy to miałam 1 atak a potem przez 10lat nic. Potem co jakiś czas 1-2 razy na rok się zdarzały. Gdy brałam Tegretol praktycznie nie miałam napadów. A ponieważ zaczynam z mężem starać się o dziecko moja neurolog zmieniła mi lek na Lamitrin w dawce 75-0-100. Podczas zmiany leków niestety zaczęły się pojawiać napady i to dość często niekiedy nawet 3razy pod rząd, ale najczęściej w nocy. A niby eeg wychodzi dobrze. Teraz mam dawkę unormowaną, jednak ciągle się boję, że jak zajdę w ciąży to stan zdrowia się pogorszy lub co gorsze z maleństwem będzie niedobrze. Zaznaczę,że od 2 lat już biorę kwas foliowy. ....Dobrze, że poniższe komentarze bardzo podnoszą na duchu, aż łzy cisną się do oczu jak sobie pomyślę, że będę mamusią.....Dziękuję dziewczyny!I trzymam kciuki, powodzenia!!

Nie zarejestrowany
08-06-10, 21:43
hej! ja tez sie zastanawiam nad tym czy branie lekow na epilepsje u tatusia planowanego dziecka ma jakikolwiek wplyw? moj maz ma niby epi nabyta, jak mowi lekarz, ale czy branie leku (tegretol 400 2razy dziennie) moze powodowac trudnosci z zajsciem w ciaze albo jakies komplikacje w trakcie?

Nie zarejestrowany
09-06-10, 10:37
Asiu...mam kolegę który ma 29lat i jest chory na epi. leczy się bardzo długo a w zeszłym roku urodził mu się śluiczny zdrowy chłopczyk :). Strach jest, ale jesli się stosuję zalecenia lekarzy i dba o siebie to musi być dobrze :) Pozdr.

Nie zarejestrowany
09-06-10, 11:34
ja lecze sie na padaczke od 8 lat,teraz prubuje zajsc w ciaze i wiem ze trzeba przyjmowac zwiekszona dawke kwasu foliowego,moze mi ktos powiedziec jak duza dawke trzeba przyjmowac?

Nie zarejestrowany
10-06-10, 12:18
mi lekarka powiedziała, że dawka nie musi być zwiększona tylko ważne jest żeby brać 3 mies przed planowaną ciążą. wtedy powinno być wszystko dobrze :)

Nie zarejestrowany
26-06-10, 12:54
Jestem nieco przerażona, gdyż powinnam dostać okresu ale go nie mam. Obecnie mam już dwie córki ale one były planowane a teraz nie biorę kwasu foliowego, gdyż brałam antykoncepcję a wcześniej miałam przez 6 lat wkładkę, więc spokojnie spałam. Teraz się zmieniło gdyż przyjmuję trzy leki depakina chrono 2*800, keppra 2*500 i luminalum, jest to dużo leków, za dużo i się bardzo martwię. Szkoda, że nie wypowiada tu się lekarz na tym forum, napewno by nam pomógł w nie jednej sytuacji. Dziś kupuję kwas foliowy, i test ciążowy. Bardzo się boję!!!!

Nie zarejestrowany
28-06-10, 00:16
Witam....mam 27 lat, objawy epilepsji zaczęły pojawiać się w 1-2 klasie liceum ale dopiero na 5 roku studiów stwierdzono, że to jest właśnie to. Przyczyna? Guz mózgu, który zaczął rosnąć i...uciskać. W każdym bądź razie obecnie przyjmuje Lamotrix 100 mg. Inne leki typu Tegretol nie pomagały mi w ogóle. Myślę powoli nad zajściem w ciąże. Wiem, że trzeba się do tego przygotować. Tylko jak? Tak krok po kroku? Zanim wybiorę się do neurologa chciałabym sama więcej rzeczy wiedzieć i przygotować się powoli do wszystkiego. Pozdrawiam i dziękuję!

Nie zarejestrowany
10-08-10, 20:35
hej, mam 22 lata i choruje od ok.1,5 roku.mam napady częściowe tylko na granicy snu. na początku dostawałam lamotryginę, coraz większe dawki, które na krótko hamowały ataki, później stopniowo wracały- teraz mam dołączony neurotop 600- dwie tabletki dziennie- lamotryginę wycofuję..dzisiaj miałam napad, chociaż juz 40 dni był spokój, boje się że znowu napadów będzie coraz więcej- czy to możliwe że mój organizm się uodparnia na leki?? czy jest jakiś inny lek który mógł by mi pomóc jeśli te dwa nie skutkują?? za mieisiąc biorę ślub i za 2 lata chciałabym zajść w ciążę, ale boję się...w dodatku żołądek zaczyna się buntować przeciwko takiemu obciążeniu pomimo osłony...mój nr gg 7942278- jeśli masz podobny problem lub możesz mi coś doradzić proszę o pomoc!

Nie zarejestrowany
20-08-10, 22:32
mój lekarz twierdzi, że nie ma żadnyzh przeszkód , żebym zaszła w ciążę mimo , iż choruję na epi od 12 roku życia, a teraz mam 29. powiedział tylko , że na trzy miesiące przed zaplanowaną ciążą mam brać kwas foliowy i wszystko będzie w porządku!! biorę depakina chrono i tegretol 2x100. Tegretol tylko dlatego że jestem poprostu już uzależniona od niego, ale w niedługim czasie go odstwię na zawsze. Było ze mna źle, ale dzięki depakine funkcjonuję bardzo dobrze i mogę przede wszystkim normalnie żyć. Lekarz powiedział, że jeżeli po urodzeniu dziecka będę chciała je karmiś piersią - to proszę bardzo, jeżeli będę chciał rodzić siłami natury również nie ma sprawy.

Nie zarejestrowany
06-09-10, 11:19
Witam. Mam 28 lat i choruje na epilepsję od 15-roku życia. Na początku choroby stosowałam Depakine potem Lamitrin. Problemy żołądkowe są zawsze na początku choroby, wymioty i bóle - żołądek nie wytrzymuje od leków.... z czasem wszystko się unormuje... Najlepiej pić wywar z siemia lnianego - to okropne ale pomaga.
Mam zdrową 5-letnią córeczkę. Jestem pacjentką CZMP w Łodzi i w ciąży także była i tam też rodziłam. Do ciąży się nie przygotowywałam, zaskoczyła mnie troszkę (5 tydzień gdy się dowiedziałam) Ale szybko zaczełam przyjmować kwas foliowy. Całą ciążę przyjmowałam Lamitrin, przyjmując stopniowo coraz to mniejsze dawki tego leku. Dodatkowo oczywiście kwas foliowy i potrzebne witaminy dla kobiet w ciąży. Zdrowy tryb życia - wysypianie się, zdrowe odżywianie, mało stresu. Obawiałam się całą ciążę czy dziecko będzie zdrowe. Skierowano mnie też na badania podobne do prenatalnych, by wykluczyć choroby dziecka. Rodziłam siłami natury w 3,5 godziny :) 10 punktów Apgar, 2,600 i 49cm. Była śliczna. Rozwijała się prawidłowo, była żywsza niż inne dzieci i tak ma do dzisiaj. Ciekawa świata, żywiołowa, roztańczona. W tym roku idzie do szkoły muzycznej. Ma poczucie rytmu i uwielbia tańczyć po mamie ;) (kocham taniec). Kiedy jest się chorym a rodzi się zdrowe dziecko to największe szczęście w życiu kobiety. Płakałam ze szczęścia i dziękowałam Bogu za cud. Nadal dziękuję...
Obecnie przyjmuję Depakine chrono 500-0- 300. Ale będę schodzić z dawki leku. Mamy z mężem w planach starać się o drugie dziecko, tym razem zaplanowane musi być. Choć nadal jest w nas lęk czy dziecko zdrowe się urodzi....lekarze uspokajają a nawet namawiają :) Dziękuję im za opiekę i słowa pocieszenia - to pomaga.

Nie zarejestrowany
14-09-10, 10:55
Dziewczyny a powiedzcie jak długo wcześniej trzeba "planować"ciążę??Bardzo byśmy chcieli mieć z mężem już dziecko, ale ta choroba wykańcza mnie psychicznie nie wiem może za często o tym myślę....Tym bardziej że już od kwietnia przyjmuję lamitrin 100-0-100, ale regularnie co miesiąc w 1 dzień okresu lub tydzień po mam atak w nocy podczas snu. Nawet wylądowałam w sierpniu przez to w szpitalu. Zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem ten lek jest dla mnie odpowiednim...ale dr stwierdziła że jak najbardziej, bo badania mam bardzo dobre(!). Wkurza mnie to strasznie...Zapisałam się dziś do dr która specjalizuje się w prowadzeniu ciąży kobiet z epi. Ale termin są cholernie dalekie.....dopiero listopad...masakra jakaś....

Nie zarejestrowany
25-09-10, 15:41
Hej..witam wszystkich trafiłam na tą strone przypadkiem ale bardzo sie ciesze ze ją znalazłam...mam taki problem ,mianowicie na epi choruje od 2 roku życia przyjmowałam różne tabletki najpierw depakine póżniej tegretol,trileptal, i różnie to z nimi było niby pomagały ale ataki nadal występowały.Obecnie przyjmuję Convulex 300 rano i wieczorem i mam do Was moje drogie takie pytanie czy ten lek jest bezpieczny w ciąży??I czy może mieć negatywny wpływ na dziecko...?Już 7 miesiecy nie miałam ataku..i mam w planach dziecko czy mogę waszym zdaniem się o to starać??PORADZCIE COŚ..

Nie zarejestrowany
14-10-10, 23:03
asiorek122 proponuje abyś to przeczytała http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=569
tu jest odpowiedź na twoje pytanie...
pozdr i powodzenia

Nie zarejestrowany
24-02-11, 18:48
Hej, z tego co wyczytałam w internecie to wszystkie leki przeciwpadaczkowe zawierające kwas walproinowy nie są wskazane dla kobiet w ciąży ( czyli znane Depakine Chrono czy Convulex) Często lekarze nam przepisują leki a my je bierzemy. Warto korzystać z internetu bo to kopalnia wiedzy. Wyczytałam że lepiej jest przyjmować leki zawierające lamotryginę w składzie np. Lamitrin, Lamotrix. Wpiszcie sobie w wyszukiwarce "kwas walproinowy" tam jest mnóstwo o tym jak szkodzi.
Pozdrawiam wszystkie epi i powodzenia w spełnianiu marzeń o dzieciach :)

Nie zarejestrowany
17-03-11, 08:11
Witam dziewczyny jestem w 6 tygodniu ciąży, byłam wczoraj u mojej pani doktor która to pokręciła nosem na dawkę lamitrinu 125-0-100. Podczas całego okresu leczenia przekonywała mnie że ten lek jest bezpieczny w ciąży gdyż nigdy nie ukrywałam że takową planuję. Jej mina i stwierdzenie, że okres pierwszych tygodni ciąży jest bardzo ważny i powinnam przyjmować mniejsze dawki strasznie mnie zmartwiły (schodzę teraz do dawki 50-0-50) Generalnie mam ochotę ją udusić za przebieg tej wizyty. Strasznie się martwię :( Powiem wam, że ginekolog do której się zgłosiłam to dopiero był koszmar wiedziałam że jestem w 3 tygodniu ciąży natomiast pani doktor obliczyła sobie nie wiem jakim cudem że jestem w 6, po wykonaniu USG dopiero przyznała się do błędu nie chciała dać mi L4 bo stwierdziła ciąża to nie choroba nie dowiedziałam się nic pokazałam jej wyniki badań leki jakie przyjmuje rzuciła okiem na dokumentacją choroby kazał iść do neurologa i skasowała z wizytę 160zł. Katastrofa :( jestem załamana.

admin
29-08-11, 17:47
aż przykro czytać. Nic tylko zmienić lekarza. Moja przyjaciółka od dziecka ma padaczkę, a w maju tego roku urodziła pięknęgo, zupełnie zdrowego synka. Przez cały okres ciąży przyjmowała leki, teraz podczas karmienia piersią też bierze - zatem jak widac wszystko jest możliwe, uszy do góry!

Witam dziewczyny jestem w 6 tygodniu ciąży, byłam wczoraj u mojej pani doktor która to pokręciła nosem na dawkę lamitrinu 125-0-100. Podczas całego okresu leczenia przekonywała mnie że ten lek jest bezpieczny w ciąży gdyż nigdy nie ukrywałam że takową planuję. Jej mina i stwierdzenie, że okres pierwszych tygodni ciąży jest bardzo ważny i powinnam przyjmować mniejsze dawki strasznie mnie zmartwiły (schodzę teraz do dawki 50-0-50) Generalnie mam ochotę ją udusić za przebieg tej wizyty. Strasznie się martwię :( Powiem wam, że ginekolog do której się zgłosiłam to dopiero był koszmar wiedziałam że jestem w 3 tygodniu ciąży natomiast pani doktor obliczyła sobie nie wiem jakim cudem że jestem w 6, po wykonaniu USG dopiero przyznała się do błędu nie chciała dać mi L4 bo stwierdziła ciąża to nie choroba nie dowiedziałam się nic pokazałam jej wyniki badań leki jakie przyjmuje rzuciła okiem na dokumentacją choroby kazał iść do neurologa i skasowała z wizytę 160zł. Katastrofa :( jestem załamana.

Powodzenia!
02-12-12, 02:34
Dziewczyny, ja mam padaczkę od 7-8 roku życia. Mam 21 lat.Chcę mieć dziecko, ale musiałoby byćtooczywiście zaplanowane. Ale chyba nie będzie. Przyjmuję bardzo silne leki. 14 tabletek dziennie. Ataków nie ma, jednakże mam straszne drętwienia ręki, szczególnie rano, gdy się nie wyśpię itd. Przyjmuję: Lamitrin: 75-0-75, Depakine Chrono: 1000-0-1000, Keppra: 1500-0-1500. Czekam, aż za tydzień zrobię test i być może mi wykaże czy jestem w ciąży. I jeśli nawet, bardzo bym się cieszyła, nieważne jakie by się urodziło, ale byłoby najukochańsze na świecie. Nie bójcie się, z tego co czytam, bierzecie naprawdę słabe dawki, więc się nie przejmujcie. I co najważniejsze: musicie być dobrej myśli ;)) trzymam za Was i Wasze maleństwa kciuki ;)

Nie zarejestrowany
13-02-13, 11:39
choruję na padaczkę 18 lat,mam syna i córeczkę.dzieci są wyjątkowo zdrowe,bardzo rzadko chorują nawet na zwykłą grypę.obie ciąże były oczywiście zaplanowane i brałam kwas foliowy.dziewczyny głowa do góry możecie urodzić zdrowe dzieci i być prawdziwymi matkami z padaczką!!!!!życzę powodzenia i na pewno wam się uda.jestem tego prawdziwym dowodem POWODZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie zarejestrowany
21-02-13, 12:02
Witam:-) choruje na epi od 16 rż teraz mam 23 lata. Mam 2 letniego zdrowego synka podczas ciąży odstawilam leki dostałam ataku tylko raz dzień przed porodem już w szpitalu oczywiście miałam cc. Teraz prawdopodobnie jestem w ciąży będę na 100% pewna za dwa dni. Jeżeli ktoś che pogadać to zapraszam:-)

Nie zarejestrowany
22-02-13, 16:08
witam :) mam 32 lata, na padaczkę "zachorowałam", a raczej uaktywniła mi się pierwszy raz 4 lata temu podczas ciąży :( wtedy lekarze jeszcze nie byli pewni co się dzieje i nie brałam leków. Miałam w ciąży kilka ataków, ale synek urodził mi się piękny, duży i przede wszystkim zdrowy. Teraz ataki zdarzają mi się mniej więcej co pół roku, czasami po roku, nie miałam ich wiele i tak strasznie chciałabym mieć drugie dziecko, ale boję się, że ciąża spotęguje ataki albo coś się stanie dla dziecka. moja neurolog zapytała mnie kiedyś czy planuję drugą ciąże, wtedy odpowiedziałam, że nie - ucieszyła się i powiedziała "to dobrze, bardzo słusznie" - nie wiem co myśleć, jestem w kropce. Nie chcę żeby mój synek kiedyś został sam na świecie, tak jak ja (jestem jedynaczką :/ ) W necie jest tyle sprzecznych informacji, czasami mam wrażenie, że ludzie specjalnie piszą jakies bzdury i albo są zdrowi albo kłamią - dosłonie żadnych konkretów tylko w kółko jest kopiowane dosłownie kilka zdań, że nie ma przeciwskazań o ile jest to ciąża planowana, ale nikt nie pisze co robić, gdzie się udac, jak wygląda przebieg ciąży z atakami itp.

Nie zarejestrowany
02-03-13, 20:06
ja tez jestem na tegretolu 300 i topomax 100 oba dwa razy dziennie wydaje sie duzo topomax doszedl mi po urodzeniu coreczki w 2009.corke urodzilam na tegretolu cala , silna i zdrowa :)ostatni atak mialam na poczatku 2009 w styczniu zaraz przed zajsciem w ciaze od tamtej pory nic , chcialabym teraz nastepne dziecko wycofalabym topomax , zostalabym na tegretolu znowu, dzieki Bogu ataku od tamtej pory nie mialam , to juz 4 lata w styczniu .nie chce by moja corka tez byla sama.ciaza byla zagrozona z powodu skrzepow, przez 6 miesiecy, w tej bym musiala walczyc od poczatku , ale chce sprobowac , kloc sie w brzuch, brac tabletki przecipadaczkowe, niech ktos poradzi, jeden cud w domu mam moze warto sprobowac o drugi ?prosze o odpowiedz

Nie zarejestrowany
03-03-13, 20:04
Znam ten problem z autopsji. Bardzo trudno o dobrego fachowca w tej dziedzinie. Moja ciąża przebiegała na Neurotopie, który został mi wprowadzony przez lekarza jako lek bardziej bezpieczny dla dziecka niż Tegretol. Moje dziecko urodziło się zdrowe, trzeba tylko pamiętać o zwiększonej dawce kwasu foliowego, gdyż leki przeciwpadaczkowe upośledzają jego wchłanianie, a to właśnie ten niedobór bywa przyczyną wad rozwojowych. Mój lekarz namawiał mnie na następną ciążę, nie widział żadnych przeciwskazań. Musisz znaleźć dobrego neurologa, który specjalizuje się w epilepsji, pozostali będą tylko serwować leki i odradzać ciążę, bo to dla nich obciążające. Powodzenia:)

Nie zarejestrowany
03-02-14, 22:08
Witam wszystkich. Mam 34 lata od roku 2011 choruje na padaczkę pomimo że wcześniej nie miałam żadnych typowych objawów uaktywniła się u mnie po zażyciu sterydów Hydrocortyzon strasznie się załamałam bo fakt mam już dziecko i jestem w takim wieku jak widać ale pragnę mieć jeszcze jedno dziecko . Muszę zaznaczyć że ataki mam tylko w nocy bo ktoś z was się o to pytał nazywa się to padaczka skroniowa typowa od leków .Moja rodzina odradza mi ciąży twierdzą że dziecko narodzi się z wadami i chore nie wiem co robić nie umiem ich przekonać że kobiety z padaczka rodzą zdrowe dzieci? biore convullexs 500mg inne leki nie działają na mnie

Nie zarejestrowany
10-06-14, 22:36
Pierwszy atak miałam w wieku 15 lat teraz mam 35lat i mam dwójkę wspaniałych zdrowych dzieci. Moje ciąże nie były zaplanowane, ale zawsze jak dowiedziałam się ,że jestem w ciąży odstawiałam leki. W ciąży nie miałam napadów. Teraz biorę kepprę i marzę o kolejnym dziecku pani doktor mi odradza. Ostatnio mi powiedziała, że jeśli się zdecyduję to muszę brać leki bardzo się boję. Chyba znów odstawię leki na własne ryzyko. Nienawidzę tej choroby!