+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: sepsa

Nie zarejestrowany
    Guest

sepsa

Witam, chciałabym soię dowiedzieć czy sepsa jest chorobą zakaźną i czy da się ją wyleczyć? Czytałam, że może mieć bardzo ciężki przebieg: jestem nianią chłopca 3 letniego, u którego tydzień temu zdiagnozowano sepsę, podobno wywołały ją jakieś bakterie pneumokokowe. Boję się o malca, bo już tydzień leży w szpitalu a jego stan się nie zmienia, a poza tym boję się że mogłam się zarazić.

Nie zarejestrowany
    Guest

sepsa

Sepsa (posocznica) nie jest chorobą, lecz zespołem objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie krwi różnorodnymi gatunkami bakterii, grzybów, a nawet wirusów. Stanowi ogromne zagrożenie dla życia pacjenta, ponieważ w jej przebiegu może dojść do niewydolności wielu kluczowych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca. Należy odróżnić sepsę tzw. szpitalną od sepsy wywołanej przez zakażenia nabyte poza szpitalem. Na sepsę szpitalną zapadają pacjenci obciążeni wieloma czynnikami ryzyka (osoby chore, po przebyciu operacji, długotrwałej antybiotykoterapii, chemio- i radioterapii, itp.). Sepsa pozaszpitalna dotyczy na ogół dzieci, młodzieży i ludzi młodych, bez wyraźnych czynników ryzyka, zdarza się, że występuje u osób wcześniej zupełnie zdrowych. Zakażenia przybierające postać takiej sepsy są najczęściej wywoływane przez niewielką liczbę gatunków bakteryjnych, w tym pneumokoków.

Sepsa rozwija się gwałtowanie i powoduje ciężki stan zdrowia u pacjentów. Sepsę wywołaną przez bakterie można wyleczyć, jednak skutek leczenia zależy od tempa rozpoznania i włączenia odpowiedniej terapii antybiotykowej. Śmiertelność w inwazyjnych zakażeniach przebiegających pod postacią sepsy jest wysoka i może przekraczać 50% przypadków. Nie ma szczepionki przeciwko sepsie, istnieją jednak skuteczne szczepienia zabezpieczające przed zakażeniem poszczególnymi bakteriami wywołującymi sepię, w tym przeciwko pneumokokom.
    żródło: http://szczepimy.com.pl/pneumokoki/c...-i-ich-objawy/

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

• Możesz zakładać nowe tematy
  • Możesz pisać wiadomości